Herbata

Odkrywamy sekrety herbaty. Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Herbata z pokrzywy - interesujące fakty i porady

Herbata z pokrzywy wykazuje szerokie spektrum działania. Warto jednak się zastanowić, czy wszyscy bez obaw mogą po nią sięgać. Trzeba jednocześnie mieć świadomość, że tylko prawdziwy napój z pokrzywy jest w stanie ujawnić swoje właściwości.

Herbata z pokrzywy to specyfik znany od wielu lat. Wykazuje wiele zdrowotnych właściwości. Ze względu na swój specyficzny smak, nie każdemu odpowiada. Do picia herbaty z pokrzywy nie ma w zasadzie przeciwwskazań. Wyjątkiem są jedynie schorzenia nerek, ponieważ taki napój działa moczopędnie, co może dodatkowo obciążyć nie w pełni sprawne narządy.

Właściwości herbaty z pokrzywy

Herbatka pokrzywowa zalecana jest w wielu schorzeniach. Głównie wykorzystywane jest jej moczopędne działanie, przez co zwiększa usuwanie mocznika i chlorków z organizmu. Warto więc pić herbaty z pokrzywy, zapobiegając kamieniom na nerkach.

Dodatkowo duża zawartość minerałów działa wzmacniająco na włosy i paznokcie. Stanowi cenne źródło witamin: K, E, C i B1, a także fosforu, manganu, krzemu i wapnia.

Herbaty z pokrzywy zalecane są osobom, które cierpią na zaburzenia krążenia oraz chcącym podnieść swoją odporność w okresie zimowym i wiosennym.

Profilaktyczne picie tego napoju zaleca się kobietom w ciąży, szczególnie ze względu zawartość sporych ilości wapnia i żelaza oraz dodatkowych witamin. Pokrzywę warto pić również po porodzie, wzmaga ona bowiem produkcję mleka. Zaś działając moczopędnie pomaga w usuwaniu nadmiaru wody i szybszym powrocie do zgrabnej sylwetki.

Herbatki z pokrzywy nie zawierają substancji pobudzających ani spowalniających. Można więc wypijać ją o dowolnej porze dnia – zarówno rano zamiast porannej kawy, jak i wieczorem przed zaśnięciem.

Gdzie nabyć cenną herbatę z pokrzywy?

Warto mieć świadomość, że tylko oryginalna herbata pokrzywowa jest w stanie pozytywnie oddziaływać na organizm. By mieć do niej dostęp, warto - jako miejsce zakupu - wybierać sklepy zielarskie oraz niektóre apteki.

Podczas wyboru dobrze jest zwracać uwagę na to, czy surowiec do herbaty był uprawiany metodami ekologicznymi. Wtedy będziemy mieć pewność, że napój nie zawiera dodatkowych substancji poprawiających smak, a przed to obniżających walory zdrowotne herbaty.

Warto mieć świadomość, że wszelkie mieszanki dostępne w sklepach spożywczych zawierają zaledwie śladowe ilości pokrzywy. Ich stosowanie nie jest równoważne z prawdziwym naparem.

Dla osób, dla których smak naturalnego napoju nie jest do zaakceptowania, dostępne są specjalne mieszanki wzbogacone o delikatną nutę mięty, które sprawiają, że napój jest bardziej orzeźwiający i lepszy w smaku.

Reklama