Herbata

Odkrywamy sekrety herbaty. Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Herbaty świata - interesujące fakty i porady

W Polsce picie herbaty staje się coraz bardziej popularne. Stąd powstaje coraz więcej miejsc, gdzie można zakupić mieszanki pochodzące z całego świata - od Chin po Afrykę.

Herbata a polskie zwyczaje

Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów pitych przez cały rok. W Polsce najbardziej popularna jest odmiana czarna i właśnie ona sprzedaj się najlepiej. Choć jeszcze kilkanaście lat temu w naszym kraju dostępne były wyłącznie czarne mieszanki kiepskich gatunków, obecnie świat herbat stoi przed nami otworem. W każdym mieście działają sklepy oferujące odmiany z każdego zakątka globu, a jeśli nie - mamy Internet.

Dostępność herbat sprawiła, że Polacy powoli zaczynają przekonywać się do innych jej gatunków. Czarna ustępuje miejsca odmianom zielonym, czerwonym, a nawet białym. Popularne stają się herbaty smakowe, wzbogacane kwiatami czy owocami lub aromatyzowane roślinnymi wyciągami.

Herbaty świata dostępne są zarówno w formie sypanej na wagę, jak i w postaci torebek ekspresowych. Egzotyczne gatunki kupić można w dobrych sklepach spożywczych lub sklepikach, które oferują kawy i herbaty świata.

Poza piciem różnorodnych gatunków z całego świata w Polsce, każdy miłośnik herbaty powinien też odkrywać smaki podczas zagranicznych podróży. Na świecie napój ten bywa bowiem różnie zaparzany, a nawet smak wody może mieć wpływ na jego walory.

Najdroższe herbaty świata

Nie ma chyba takiej herbaty na świecie, której nie bylibyśmy w stanie spróbować. Granicą może być jedynie cena. Warto mieć świadomość, że niektóre luksusowe herbaty świata potrafią naprawdę sporo kosztować.

Do historii przeszła już torebka herbaty za 14 000$. W tym przypadku nie chodziło jednak o rzadki gatunek mieszanki, lecz o udekorowanie torebki 280 brylantami.

Najdroższa herbata świata, której cena uzależniona jest od jakości, a nie opakowania, to zdecydowanie odmiana biała. Jej cena osiągać może nawet kwotę 200 zł za10dkg. I tak prawdopodobnie nie jest to najwyższa cena dostępnej w Polsce mieszanki.

Za najdroższą herbatę świata uważa się białą odmianę o nazwie Srebrna Igła (Yin Zhen), która w czasach cesarstwa w Chinach przeznaczana była wyłącznie na dwór cesarza i jego żon. W Polsce Srebrna Igła jest trudna do zdobycia ze względu na niewystarczający popyt.

Reklama