Herbata

Odkrywamy sekrety herbaty. Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Produkcja herbaty - interesujące fakty i porady

Produkcja herbaty to skomplikowany i nierzadko długotrwały proces, który obejmuje zbieranie liści, skręcanie, fermentację i suszenie. W zależności od sposobu jej produkcji uzyskujemy różne gatunki.

Herbata jest napojem, który triumfy swojej popularności święci już od kilku tysięcy lat. Największe plantacje znajdują się w Indiach, Chinach i na Cejlonie. Kraje te są największymi producentami herbaty.

Jak wygląda proces produkcji herbaty?

Pierwszym etapem produkcji herbaty jest jej zebranie z krzewów i jednoczesna selekcja liści. W zależności od rodzaju napoju, jaki chcemy uzyskać, suszy się je bądź poddaje procesowi fermentacji lub półfermentacji i suszenia.

Produkcja herbaty może być mechaniczna lub ręczna. Obróbki gatunków mniej szlachetnych dokonuje się maszynowo. Najdroższe odmiany wytwarzane są ręcznie.

Warto mieć świadomość, że proces powstawania tego napoju może różnić się wykorzystywanymi metodami w zależności od miejsca pochodzenia. Sposób produkcji uzależniony jest również od tego, jaką herbatę chce się uzyskać: czarną, czerwoną, zieloną czy białą. W samych Chinach czy Japonii istnieje wiele sposobów produkowania herbaty uzależnionych od tradycji kulturowej danego miejsca oraz rodzaju herbaty. Przykładowo - w Japonii, 80% rocznej produkcji herbaty stanowi Sencha, a zaledwie 20% rozłożonych jest na inne gatunki zielonej odmiany.

Przy produkcji herbaty, poza samymi liśćmi herbaty, wykorzystywane są również aromatyzery. Mogą nimi być płatki jaśminu, owoce, przyprawy korzenne, a nawet alkohol (np. rum).

Herbata z kraju pochodzenia dystrybuowana jest w formie gotowego produktu bądź półproduktu, który - w dalszym etapie - przygotowywany jest w kraju dystrybutora. Warto mieć świadomość, że dystrybucja herbaty nie zawsze należy do krajów będących liderami w produkcji tego napoju. Za jednego z największych reeksporterów uważa się Wielką Brytanię.

Światowa produkcja herbaty

Ile, według cen producentów, wynosi wartość rocznej produkcji herbaty? Ponad 4,5 miliarda dolarów. Jeśli do tego weźmiemy pod uwagę, że średnia cena producenta to 1,5 $ za kilogram herbaty, a zanim trafi ona do docelowego odbiorcy jest mieszana, konfekcjonowana, wydawane są pieniądze na marketing i na transport, to widać wyraźnie, że wartość rocznej produkcji herbaty w cenach sprzedaży jednostkowej wynosić będzie kilka razy więcej!

O ten segment rynku warto więc walczyć, zwłaszcza że jego wartość rośnie z roku na rok. 2,9 mln ton - tyle wynosi wartość rocznej produkcji herbaty według ilości, a zmiana jest progresywna.

W Polsce rynek herbat mocno się zmienia. Niegdyś dominująca odmiana czarna ma konkurencję w odmianach czerwonych i zielonych. Wzrasta też spożycie napojów odchudzających.

Biorąc pod uwagę konsumpcję herbat, względem innych, zajmujemy10. miejsce na świecie i 3. w Europie (po Brytyjczykach i Irlandczykach). Światowa roczna produkcja herbaty w sporej części trafia więc pod nasze strzechy.

Reklama