Herbata

Odkrywamy sekrety herbaty. Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Parzenie herbaty - interesujące fakty i porady

Sposób parzenia herbaty ma niebagatelny wpływ na jej smak. Odpowiednio przeprowadzony proces pozwala na wyeksponowanie całego jej aromatu. Warto wiedzieć, jak parzyć herbatę, i jakich użyć akcesoriów.

Sposób parzenia to niezwykle ważny proces pozwalający nawet średniej jakości herbacie na wydobycie maksimum jej aromatu. Źle przygotowany napój nie będzie smaczny, nawet jeśli zaparzymy najbardziej wyrafinowany gatunek. Sztuka parzenia herbaty w Polsce nie jest mocno rozwinięta. Najczęściej zalewamy liście (a co gorsza - granulki) wrzątkiem, nie zwracając uwagi na jej gatunek i zalecenia dotyczące sposobu parzenia. Przez to tracimy wiele z subtelnego smaku poszczególnych odmian i gatunków.

Istotne jest więc dostosowanie się do poszczególnych zasad parzenia herbaty, w zależności od używanego gatunku.

Ważna temperatura

W procesie parzenia herbaty niebagatelną rolę odgrywa temperatura wody. Warto mieć świadomość, że dla każdej odmiany może mieć ona inną wartość.

Herbata czarna zwykle wymaga zalewania wodą o temperaturze ok. 100°C. Dotyczy to głównie odmian chińskich, bowiem cejlońskie to nieco niższa temperatura. W tych samych warunkach powinno odbywać się parzenie Oolong - czerwonej odmiany.

Proces przygotowania białej herbaty wymaga wody o temperaturze 70-85 °C.

Najchłodniejszą wodę, bo o temperaturze 50-70 °C stosuje się w przypadku parzenia zielonych odmian.

Istotny czas parzenia

Ważny jest też czas parzenia herbaty, uwzględniając jej gatunek. W naszej kulturze najczęściej wrzucamy torebkę ekspresową, która „pływa” przez cały czas picia napoju. Jest to ogromny błąd, którego nie można popełniać.

Najkrócej trwa parzenie zielonej odmiany z Japonii – ok. 2 minut, a najdłużej - parzenie gatunków białych - do 15 minut. Po tym czasie herbata musi być wyjęta z filiżanki lub szklanki.

Rytuał parzenia herbaty

Ceremoniał parzenia herbaty pochodzi z Japonii (choć często uważa się go za chiński wynalazek). Jego stworzenie przypisuje się Murata Jukō.

Zgodnie z wiekowymi tradycjami proces przygotowywania napoju wraz z całą otoczką i wykorzystaniem odpowiednich akcesoriów do parzenia mógł trwać nawet 4 godziny! Jego głównym celem nie było jednak samo przyrządzenie herbaty i jej konsumpcja, lecz zharmonizowanie się ze światem i wyciszenie organizmu.

Akcesoria do parzenia herbaty

Aby herbatę parzyć w sposób odpowiedni w warunkach domowych, konieczna jest nie tylko wiedza na temat sposobów jej przyrządzania. Trzeba posiadać właściwe akcesoria ułatwiające parzenie. Niezbędne mogą okazać się sitka do herbaty i czajniczki.

Zestaw do parzenia można dostać w każdym sklepiku-herbaciarni. Na zestaw ten składają się wszelkie niezbędne akcesoria do parzenia w sposób zgodny ze sztuką.

Wygodne w użytkowaniu są czajniczki, pozwalające na przygotowanie kilku filiżanek napoju. Jeśli przygotowujemy zaledwie pojedynczą porcję, parzyć można ją dzięki specjalnym akcesoriom. Sitko do parzenia herbaty – nierzadko o fantazyjnym kształcie uzupełnia się porcją liści i zalewa wodą o odpowiedniej temperaturze. Po zaparzeniu sitko wyciągamy, a w filiżance nie pozostają fusy.

Reklama