Herbata

Odkrywamy sekrety herbaty. Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Herbata czerwona - interesujące fakty i porady

Herbata czerwona to najmniej znana, a jednocześnie jedna z najlepszych odmian. Działa odchudzająco i wzmacnia organizm. Jednak na tym dobroczynne walory się nie kończą. Dlatego warto ją pić!

Herbata czerwona jest jedną z najmniej znanych w Polsce odmian. Na szczęście powoli się to zmienia, ponieważ coraz większa staje się świadomość związana z jej dobroczynnym działaniem. Czerwona herbata znana jest od 1500 lat. Wypijano ją już za czasów dynastii Tang, jednak dostęp do niej miał wówczas jedynie cesarz. Tym bardziej powinniśmy po nią sięgać i korzystać z jej walorów, jeśli mamy taką możliwość.

Sposób przygotowania herbaty czerwonej opiera się na skróceniu okresu fermentacji liści. Zbiera się je i suszy, przed osiągnięciem pełni tego procesu.

Odpowiednie parzenie to podstawa

Parzenie czerwonej herbaty przypomina sposób przygotowywania czarnej odmiany. Warto pamiętać, by liście zalewać nie wrzątkiem, lecz wodą o temperaturze 90°C.

Często mówi się, że aby pić czerwoną herbatę trzeba być odpornym na jej dość charakterystyczny, cierpki i ziemisty posmak. Jeśli napój faktycznie nam nie smakuje, warto spróbować zaparzyć ją w inny sposób. Na smak czerwonej herbaty dość silnie wpływa sposób jej zaparzania. Osobom, którym zależy na zdrowotnych właściwościach tego napoju, a którzy nie tolerują jego smaku, zaleca się spożywanie czerwonej herbaty w kapsułkach.

Odmiany czerwonej herbaty

W Polsce dostępne są trzy odmiany czerwonej herbaty. Są to:

  • Pu-erh,
  • Oolong,
  • Puszong, która charakteryzuje się najkrótszym okresem fermentacji

Istnieje także herbata Roiboos, która jest naparem z czerwonokrzewu.

Właściwości czerwonej herbaty

Analizując dobroczynne działanie czerwonej herbaty, bardzo często pojawia się pytanie o jej walory odchudzające. Jest to kwestia szczególnie ważna dla tych osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Faktycznie, czerwona herbata wspomaga odchudzanie, co powoduje, że jest ona bardzo częstym wyborem wielu osób. Trzeba mieć jednak świadomość, że przyspieszanie przemiany materii to nie jedyne jej dobroczynne właściwości.

Czerwona herbata, wypijana regularnie przyczynia się do poprawy wyglądu skóry i włosów. Działa oczyszczająco na organizm. Duża zawartość fluoru wpływa korzystnie na zęby.

Warto mieć świadomość, że czerwona herbata zapobiega i łagodzi nieprzyjemne skutki nadmiaru alkoholu, ponieważ przyspiesza jego rozkład. Wspomaga również wypłukiwanie alkoholowych toksyn.

Ponieważ czerwona herbata zawiera cenne flawonoidy, napój przyczynia się do wzmocnienia naczyń krwionośnych. Czerwona odmiana stanowi także źródło składników odżywczych - witamin (E, P) i minerałów (wapń, cynk, mangan, magnez, fluor, żelazo, miedź, selen).

Reklama