Herbata

Odkrywamy sekrety herbaty. Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Herbata paragwajska - interesujące fakty i porady

Herbata paragwajska to znana wszystkim Yerba Mate, o ważnym znaczeniu kulturowym. Istotny jest sposób jej zaparzania - zgodnie z tradycją, co jednocześnie pozwala na zachowanie pełnych jej walorów.

Herbata paragwajska, zwana inaczej Yerba Mate, to wysuszone liście ostrokrzewu paragwajskiego – rośliny rosnącej w Ameryce Południowej. W formie zaparzanej i żutej znana jest rdzennym mieszkańcom od zamierzchłych czasów. Do Europy trafiła za sprawą misjonarzy. Ze względu na swoje właściwości odświeżające i pobudzające, uważa się ją za godny substytut kawy.

Dobroczynne działanie herbaty paragwajskiej

Właściwości herbaty paragwajskiej i sposób jej korzystnego oddziaływania na organizm jest niezwykle szeroki. Jest to związane z obecnością aż 196 aktywnych składników (w herbacie zielonej jest ich zaledwie 52). Zawarte w niej mikroelementy, aminokwasy i witaminy wpływają praktycznie na każdy obszar funkcjonowania organizmu. Dzięki temu wypijanie Yerba Mate pomaga zlikwidować wszelkie dolegliwości.

Herbata paragwajska budzi i orzeźwia. Jest to wynikiem działania mateiny – substancji zbliżonej do kofeiny i teiny, jednak łagodniejszej dla żołądka.

Jej wypijanie wspomaga pracę układu trawiennego, mogąc złagodzić uczucie głodu. Wykazuje więc działanie odchudzające poprzez zmniejszanie łaknienia.

Yerba Mate wspomaga proces detoksykacji organizmu, uwalniając go ze zbędnych produktów przemiany materii. Odpowiada za usuwanie wolnych rodników oraz obniżanie poziomu „złego” cholesterolu.

Jak zaparzyć herbatę paragwajską?

By z Yerba Mate wydobyć pełnię smaku i dobroczynnych właściwości, koniecznością jest jej odpowiedni sposób parzenia. Pomóc w tym mogą odpowiednie akcesoria, które w Europie (mimo powszechności tego gatunku herbaty) są praktycznie niedostępne. A nie jest to napój, który parzy się w zwykły sposób, chcąc wydobyć jej wszystkie właściwości i aromaty.

Oryginalnie, parzenie herbaty paragwajskiej odbywa się w specjalnym naczyniu (z drewna bądź rogu), w którym Yerba Mate zalewana jest wodą o temperaturze do 80 °C. Liście nasiąkają wodą, zalewa się je więc po raz drugi i napar pije przez specjalną bambusową lub metalową słomkę. Herbata paragwajska parzona może być też na zimno – nosi wtedy nazwę terere.

Yerba Mate - więcej niż herbata

Działania herbaty paragwajskiej nie da się do końca rozpatrywać jedynie w aspekcie jej oddziaływania na organizm człowieka. Warto mieć świadomość, że z napojem tym wiążą się również czynniki kulturowe.

Już sam sposób parzenia Yerba Mate jest niezwykle specyficzny i przybiera formę rytuału nieco zbliżonego do tradycyjnej japońskiej ceremonii parzenia herbaty. Dla rdzennych Paragwajczyków, picie herbaty było rodzinnym i grupowym wydarzeniem, który miał zbliżyć do siebie ludzi.

Reklama